Naukowcy twierdzą, że Brytyjczycy wyrzucają ponad 30% jedzenia, które zakupują. Powody, dla których w koszach ląduje rocznie 6,7 milionów ton pożywienia rocznie, to nadmierne kupowanie, niewłaściwe przechowywanie produktów i niezdyscyplinowane dzieci.
WRAP (the Waste and Resources Action Programme) jest jednym z programów, które podjęto w Wielkiej Brytanii w celu promowania efektywniejszego wykorzystywania surowców. Około połowy wyrzucanego pożywienia nadaje się do konsumpcji, mówią naukowcy współtworzący WRAP. Ludzie częściej wyrzucają ugotowane jedzenie, niż surowe produkty, spośród tych ostatnich zaś pozbywają się najczęściej świeżych owoców, warzyw oraz pieczywa.
Gospodynie domowe kupują przeciętnie 15 kilogramów jedzenia tygodniowo, z tego 5 kilogramów spisywanych jest na straty. „Badania pokazują, że połowa wyrzucanego jedzenia nadaje się do spożycia. Chcemy podnosić świadomość społeczeństwa w tym zakresie, wprowadzając niewielkie zmiany bowiem można oszczędzić pieniądze i lepiej chronić środowisko”, mówi Jennie Price, współtwórca WRAP.
Rzecznik opisywanego programu twierdzi, że aby zniwelować istniejący stan rzeczy, należy zmienić sposób kupowania, około 1/3 konsumentów nabywa towary, które nie są im potrzebne, warto więc robić listę niezbędnych produktów. Ponadto nierzadko dzieci męczą swych opiekunów, aby zakupili im przedmiot, który właśnie spodobał się maluchom, należy kontrolować stan i ilość produktów nabywanych przez dzieci.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »