Po dokonaniu analizy zgłoszeń klientów, likwidatorzy szkód Ergo Hestii stworzyli specjalny ranking. Dostarcza on wiedzy o tym, co stracimy w pierwszej kolejności, gdy staniemy się ofiarą włamywaczy.
TOP 15, czyli rzeczy, które najniebezpieczniej trzymać w domu:
- biżuteria - złote pierścionki, łańcuszki, sygnety
- rowery - szczególnie na balkonach i w piwnicach
- gotówka
- komputery
- telewizory
- odtwarzacze DVD
- alkohol - najczęściej whisky; rzadko łupem złodziei stają się już otwarte trunki.
- aparaty fotograficzne
- elektronarzędzia - wkrętarki, wiertarki, pilarki
- kosmetyki firmowe - kremy uznanych marek, kosmetyki do makijażu
- perfumy
- kamery
- numizmaty - najczęściej kolekcje monet
- odtwarzacze mp3
- odzież markowa - swetry, płaszcze, sukienki.
Ranking komentuje Piotr Koralewski, zastępca dyrektora ds. szkód majątkowych w Biurze Likwidacji Szkód Ergo Hestii: "Wymienione w rankingu przedmioty są statystycznie najczęściej kradzionymi z polskich domów i mieszkań. Nie oznacza to jednak, że złodzieje nie łaszą się także na inne, często niezwykłe przedmioty. I tak jednemu z naszych klientów z mieszkania w bloku skradziono łóżko do opalania typu solarium, a innemu - właścicielowi domku jednorodzinnego - włamywacze ukradli wszystkie okna. Zdarzają się też mniejsze szkody. Jak choćby jednego z naszych klientów, któremu ukradziono mięso z lodówki i stary taboret. Jedną z ciekawszych kradzieży, z którą się spotkałem, było wyniesienie z posesji prywatnej przez włamywaczy plastikowego szaletu typu TOI-TOI razem z zawartością. Jak widać, to okazja czyni złodzieja."
Jak ochronić nasze mienie? Najlepiej rzeczy cenne ukryć w sejfie przymocowanym do ściany lub podłoża, a nie trzymać na wierzchu lub w szufladach. Gotówkę powinno się przechowywać w banku, chyba że dysponujemy dobrym sejfem. Zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie można poprzez drzwi antywłamaniowe z atestowanymi zamkami i sprawny system antywłamaniowy. Rowery warto przypiąć łańcuchem, nawet jeśli znajdują się w piwnicach. Nie należy trzymać rowerów na balkonach. Zabezpieczyć nasz dobytek można także poprzez wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.