7 maja w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone „Czarnej księdze kobiet”. Poprowadzi je Agnieszka Graff. Organizatorami są Fundacja Feminoteka i Wydawnictwo W.A.B.
Uczestnicy będą dyskutować o tym, jak w różnych wspólnotach na świecie kobiety buntują się przeciwko tradycji, o tym, jak można się samoorganizować nawet pod rządami republiki islamskiej, a także o tym, co można zrobić, aby kobiety w Polsce nie były tylko symbolami wspólnoty narodowej.
„Czarna księga kobiet” (wyd. pol. W.A.B., 2007) złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów, to pierwsza publikacja ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Artykuły dotyczą takich tematów, jak honorowe zabójstwa, gwałt jako narzędzie wojny, selektywna aborcja, rytualne okaleczanie, gwałty małżeńskie i przemoc domowa, prawo do opieki lekarskiej i do aborcji, ochrona przed AIDS, wymuszone małżeństwa, prostytucja i handel kobietami, turystyka seksualna i współczesne niewolnictwo, dyskryminacja kobiet homoseksualnych, nierówny dostęp do edukacji i nierówności na rynku pracy. Uczestniczki spotkania opowiadać będą o swoich doświadczeniach związanych z pracą z kobietami w Azji, doświadczeniach z podróży z perspektywy kobiecej, zjawisku przemocy wobec kobiet na świecie i o działaniach prowadzonych na rzecz zmiany sytuacji kobiet w Polsce. Spotkanie otworzy pokaz filmu Anny Pietruszki „25 lat po...”, na który składają się wywiady z irańskimi działaczkami na rzecz praw kobiet. Podczas spotkania będzie można kupić „Czarną Księgę Kobiet” oraz książki z oferty Księgarni Feminoteka i Wydawnictwa W.A.B.