kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Czujemy się bezpieczniej
2007/6/24 0:10:00

W ostatnich trzech latach w polskim społeczeństwie rośnie poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie duży wzrost nastąpił w ciągu ostatniego roku. Ponad połowa badanych (53%) twierdzi, że w Polsce żyje się bezpiecznie, a nieco ponad dwie piąte (43%) wyraża przeciwną opinię. To wyniki najnowszego badania CBOS.

Poprzednio lepsze oceny notowaliśmy pod koniec lat osiemdziesiątych. W poprzednich kilkunastu latach niezmiennie przeważała opinia (w większości przypadków zdecydowanie), że Polska jest krajem, w którym nie żyje się bezpiecznie. Dopiero od roku 2001 przekonanie, że w Polsce jest bezpiecznie, zaczęło wzrastać, a w tym roku po raz pierwszy od końca lat osiemdziesiątych podziela je większość badanych.

Nieco ponad cztery piąte Polaków (81%) czuje się w swoim najbliższym otoczeniu bezpiecznie, a niespełna jedna piąta (18%) uważa, że żyje w niebezpiecznej okolicy. Poczucie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu w znacznym stopniu zależy od charakteru i wielkości zamieszkiwanej miejscowości. Najbezpieczniej czują się u siebie mieszkańcy wsi (91%) oraz, w nieco mniejszym stopniu, miast liczących do 20 tys. ludności (85%). Także zdecydowana większość mieszkańców dużych, ponadstutysięcznych aglomeracji (70% – 72%) określa je jako bezpieczne i spokojne.

Ponad dwie piąte badanych (44%) obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa. Niemal co szósty z nich (7% ogółu) odczuwa silny lęk. Częściej niż o własne bezpieczeństwo Polacy boją się o swoich najbliższych. Lęk przed tym, by ofiarą przestępstwa nie stał się ktoś z najbliższej rodziny, odczuwa ponad połowa respondentów (53%). W ciągu pięciu lat poprzedzających sondaż niespełna jedna trzecia badanych (30%) padła ofiarą jakiegoś przestępstwa. Najczęściej była to kradzież (20%) lub włamanie (11%).



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bezpieczeństwo, poczucie bezpieczeństwa, przestępczość


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»