Strona glówna›Inne›Życie›Dłużnicy alimentacyjni. Czy nowe prawo pomoże w ściąganiu należności?
Dłużnicy alimentacyjni. Czy nowe prawo pomoże w ściąganiu należności?
2015/8/10 23:10:00
Od miesiąca obowiązują nowe przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego związanego z zaległymi alimentami. Wprowadzone uproszczenie procedur ma pomóc w skuteczniejszym ściąganiu należności. W Polsce tylko co siódma egzekucja alimentacyjna jest skuteczna.
I choć samotni rodzice mogą liczyć na pomoc państwa, to jedynie wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł. Stąd zapisy prawa, które mają spowodować, że zalegający dłużnicy alimentacyjni nie będą dłużej spać spokojnie.
W myśl nowych przepisów postępowanie egzekucyjne jest prowadzone tylko w trybie sądowym. Do tej pory mogło odbywać się też w trybie administracyjnym. Uproszczenie procedur ma przyczynić się do skuteczniejszego ściągania należności (wraz z odsetkami). Czy rzeczywiście tak będzie?
- Niekoniecznie. Wszystkie rodzaje egzekucji są bezskuteczne w stosunku do dłużników, którzy umiejętnie ukrywają swoje majątki – zaznacza w wywiadzie dla serwisu adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk. Wobec pozostałych gmina może podjąć szereg działań dyscyplinujących, np. poinformować o zaleganiu wszystkie biura informacji gospodarczej. Utrudni to dłużnikom między innymi zaciąganie kredytów, robienie zakupów na raty czy zawieranie umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
Notoryczne niespełnianie obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem. - Dłużnik może ponieść odpowiedzialność karną, jeśli w sposób uporczywy uchyla się od płacenia alimentów – informuje Magdalena Czernicka-Baszuk. Postępowanie takie jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności do lat dwóch.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »