"Wyruszyliśmy na wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak współczesny człowiek wyobraża sobie życie po śmierci, i czy to wyobrażenie wpływa na jego codzienne życie, na wybory, jakich dokonuje." - taki cel stawiają sobie twórcy projektu Hades 2011.
Projekt „HADES 2011” to artystyczno-filozoficzna próba poszukiwań źródeł współczesnych lęków człowieka i sposobów sobie z nimi radzenia. To również próba odpowiedzi na pytanie, ile z tych starożytnych lęków pozostało we współczesnej kulturze, jak się zmieniały, jak ewoluowały, jaka rolę dziś pełnią, czy w ogóle i w jakiej formie są obecne we współczesnym życiu. Pomysłodawcy - tak jak przez tysiąclecia filozofowie i duchowi przewodnicy - mierzą się z tematem "największej niewiadomej ludzkości".
W ramach projektu w różnych miastach Polski będą przeprowadzane wywiady. Organizatorzy nie chcą rozmawiać tylko z "najłatwiej dostępnymi" mieszkańcami dużych miast – odwiedzą też mniejsze miasteczka, tak by wywiady zawierały wyobrażenia o życiu pośmiertnym ludzi z różnych środowisk.
Rozmowy są przeprowadzane również z ekspertami – osobami, które, na co dzień zajmują się tematyką kultur, a w szczególności religii. Oprócz wywiadów, planowane też są zajęcia, w ramach których uczestnicy będą budować z klocków wyobrażenie miejsca, do którego trafią po śmierci. Wszystkim działaniom będzie towarzyszyć kamera.
Podsumowaniem projektu będzie film dokumentalny, powstały z nagranych rozmów i warsztatów. Zostanie on opublikowany na stronie internetowej.