Na fali ostatnich wydarzeń w polskim internecie i komentarzy prasowych na ten temat powstała akcja "Internet bez ch@mstwa". Jej celem jest wsparcie kultury i poprawności wypowiedzi oraz wzajemnego poszanowania wśród internautów.
Akcja jest swego rodzaju odpowiedzią na zapoczątkowaną kilka dni temu w prasie dyskusję na temat poziomu wypowiedzi w polskim internecie.
Na stronie akcji znajduje się 5 prostych zasad, których stosowanie sprzyjać może ulepszaniu jakości dyskusji.
Myślę, CO piszę - wypowiadam się tylko wtedy, gdy mam coś do powiedzenia.
Myślę, DO KOGO piszę - traktuję innych jak ludzi, bo są ludźmi - nie obrażam, nie wyśmiewam i nie zdradzam ich tajemnic. Osoby publiczne są także ludźmi i zasługują na szacunek. Nie traktuję Internetu jako narzędzia do odwetu i załatwiania prywatnych porachunków.
Myślę, Z KIM rozmawiam - nie wdaję się w pyskówki, z tymi, którzy za pomocą chamstwa i wulgaryzmów próbują zamienić dyskusję w awanturę. Zgłaszam naruszenia zasad wypowiedzi, gdy się z nimi spotykam.
Myślę, JAK pisać - dbam o polski język i poziom dyskusji. Staram się przestrzegać zasad ortografii i poprawności gramatycznej.
Myślę DWA razy - bo nic nie zostanie zapomniane. Bezkarność i anonimowość w Internecie jest złudna. Pamiętam, że współtworzę świat, w którym żyję.