Kobiety częściej niż mężczyźni wybierają samotne podróże - wynika z najnowszego raportu Travelplanet.pl. Okazuje się, że liczba podróżujących singli stale rośnie - obecnie to 9 procent wszystkich turystów. Dokąd jeżdżą polscy single?
Chociaż Polacy wciąż najchętniej podróżują parami, to z analiz Travelplanet.pl, opublikowanych w najnowszym Raporcie Podróżnika 2015, dotyczących wyjazdów turystycznych w 2014 roku wynika, że coraz więcej osób zaczyna wyjeżdżać w pojedynkę. Obecnie 9% wszystkich turystów stanowią samotni podróżnicy i jest to o 2% więcej niż rok wcześniej. W tej grupie dominują kobiety, które stanowią około 54%. Czym różnią się single w podróży od pozostałych turystów?
Ulubione kierunki singla
Jeśli chodzi o kierunki podróży, to podobnie jak inni wyjeżdzający, single najchętniej odwiedzają Egipt, Grecję i Turcję. Popularnością cieszą się też Tunezja czy Bułgaria. Na wybór tych kierunków, według Radosława Damasiewicza, dyrektora marketingu i e-commerce w Travelplanet.pl, mają wpływ ceny wycieczek, gdyż dopłata do pokoju podczas pobytu jednej osoby możne osiągnąć nawet 1/3 ogólnych kosztów wyjazdu. Dosyć wysoko w hierarchii wakacyjnych kierunków lokuje się także egzotyka i odległe miejsca. Samotni mężczyźni wyjeżdżają najchętniej na Malediwy, do USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla podróżujących samotnie kobiet najatrakcyjniejsze kierunki to natomiast Chiny, Izrael i Kenia. Samotne turystki lubią także wypoczywać w Polsce. Urlop w górach, nad morzem czy jeziorami wybierają nawet dwa razy częściej niż ogół turystów korzystających z ofert biur podróży. Aktywny wypoczynek zamiast luksusu
Trochą zaskakujący może być fakt, że podróżujący samotnie częściej wybierają niższe kategorie hoteli, są też skłonni zrezygnować z hotelowych posiłków, na rzecz lokalnych specjałów i jedzenia na mieście. Znacznie częściej wybierają aktywny wypoczynek i uprawianie sportów. Częściej niż leżenie na plaży preferują wycieczki objazdowe połączone ze zwiedzaniem i poznawaniem innych kultur.
Dlaczego podróżujemy w pojedynkę?
Według dr Mai Jedlińskiej z Katedry Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wzrost wyjazdów singli, w tym kobiet, to przekraczanie pewnych barier socjologicznych. U niewielu osób zdziwienie budzi już widok turysty samotnie przemierzającego odległe zakątki. Co więcej, statystyki pokazują, że kobiety znacznie częściej podejmują decyzję, co do miejsca i formy spędzania wakacji. Kobiety są coraz bardziej niezależne i odważne, a samodzielną wyprawę traktują często jako wyzwanie. Ważnym czynnikiem jest także popularny, również w Polsce, trend nazywany ,,work–life balance”, którego ideą jest odnalezienie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. W związku z tym, coraz więcej osób czuje potrzebę pełnego odpoczynku, spełniania marzeń, w tym również tych podróżniczych.
Polacy przestają bać się samotnych wypraw, są otwarci na nowe wyzwania, lepiej znają języki, co wcześniej mogło także stanowić pewną barierę. Biura podróży z kolei oferują kompleksowe wycieczki z wieloma możliwościami – od leniwego wypoczynku, przez wyjazdy dla bardziej aktywnych, po zwiedzanie najdalszych zakątków świata. Nic, tylko wyjeżdżać!