Według psychologów dawanie prezentów przynosi nam więcej satysfakcji niż ich otrzymywanie. Statystyczny Kowalski dostaje ich w ciągu roku co najmniej kilka. Okazji do obdarowywania najbliższych oczywiście mamy mnóstwo, ale charakter podarku winien brać pod uwagę potrzeby i zainteresowania osoby, która ma go otrzymać.
Echo Świąt
Święta już za nami, jednak jak podają statystyki, niektórzy Polacy jeszcze przez jakiś czas będą odczuwać finansowe konsekwencje tego okresu. Ponad 30% sum przeznaczanych na Święta przeznaczone było na podarki dla najbliższych (raport Deloitte Polska). Warto dodać, że przeciętne wydatki na prezent oscylowały wokół kwoty 100 złotych. Wg raportów TNS OBOP, jak co roku hitem były kosmetyki – zarówno te dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Na drugim miejscu znalazły się książki i płyty, a na trzecim słodycze (kupowane z reguły z myślą o dzieciach). Dalsze pozycje zajmowały ubrania, biżuteria oraz gadżety technologiczne. Najwięcej pieniędzy wydaliśmy na upominki dla partnerów i rodziców, a najmniej na te dla…teściów.
Prezent ma płeć?
Okazji do obdarowywania bliskich mamy mnóstwo. Charakter prezentu powinien zawsze uwzględniać potrzeby i zainteresowania osoby, dla której jest przeznaczony. Najprostszym, choć mocno ogólnikowym kryterium doboru pozostaje płeć. Uniwersalnym rozwiązaniem dla kobiet są oczywiście kwiaty. Niezależnie od okazji (lub jej braku), duży, pachnący bukiet zawsze wywoła uśmiech na twarzy obdarowywanej. Kolejny trop to słodycze. Płeć piękna ma do nich słabość, więc warto przygotować słodki drobiazg, o ile adresatka nie jest na permanentnej diecie. Duże zamiłowanie kobiet do dbania o wygląd zewnętrzny potwierdza wysoką pozycję kosmetyków na liście typowych prezentów. Mogą to być balsamy do ciała, płyny do kąpieli, kremy czy perfumy. Idąc dalej tym tropem, można też dla odmiany wykupić karnet na fitness, zajęcia taneczne lub spotkania ze stylistką/ wizażystką.
Jeśli chodzi o mężczyzn, wśród naszych rodaków wciąż dość dużym uznaniem cieszą się podarki praktyczne. Panowie często dostają więc konkretne części garderoby, jak skarpetki czy krawaty, lecz także narzędzia do różnorodnych prac domowych, np. zestaw kluczy nasadowych. Coraz bardziej widoczna jest jednak tendencja do poszukiwania bardziej oryginalnych, a nawet ekstremalnych upominków typu: kurs nurkowania, skok ze spadochronem czy przejażdżka samochodem wyścigowym. Moc Internetu
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup prezentów przez Internet. Wiąże się to z powstaniem dużej ilości sklepów on-line, możliwością zakupów grupowych oraz szybkimi i bezpiecznymi procedurami płatności. Od niedawna możliwe jest także korzystanie z portali socialfundingowych, umożliwiających zbiórki pieniędzy również na prezenty, z wykorzystaniem wirtualnych skarbonek. Według Tomka Chołasta założyciela platformy zrzutka.pl: Internet zmienia oblicze zakupów. Nie tylko zmniejsza czas poszukiwań, ale ułatwia też skuteczne zebranie całej potrzebnej kwoty. Dzięki prostym w obsłudze narzędziom IT każdy może zgromadzić środki na konkretny cel. Portal pośredniczący w tym pozwala szybko i tanio zniwelować problemy natury organizacyjno-rozliczeniowej, a także zmobilizować większą ilość osób do wpłat. Złożenie się na prezent dla szefa, kurs flamenco dla mamy czy sentymentalną podróż z okazji dnia Babci i Dziadka staje się o wiele łatwiejsze.
Skarpetki, słodycze, a może specjalistyczne kursy lub egzotyczne wycieczki? Najważniejsze jest zaangażowanie oraz szczere intencje osoby szykującej niespodziankę. Nawet najdroższy upominek może okazać się przecież chybiony. Poniżej kilka rad, które ułatwią poszukiwania:
* Pamiętaj, że prezent powinien podobać się osobie obdarowywanej, a nie spełniać wyłącznie Twoich własnych oczekiwań. * Staraj się utrzymać w sekrecie informacje o prezencie. Upominki dawane z zaskoczenia wywołują większą radość. * Nie kupuj prezentów na ostatnią chwilę. * Przed wyborem dowiedz się czegoś więcej o zainteresowaniach adresata. * Wielkość prezentu nie zawsze idzie w parze z jego atrakcyjnością. * Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretną rzecz, zrób listę i wypisz wszystkie wady i zalety każdego wariantu.