Stowarzyszenie Willa Decjusza organizuje otwarte debaty w ramach VI Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, w dniach 8 - 21 lipca w Krakowie. W programie pięć debat. Jedna z nich, która odbędzie się 16 lipca, nosi tytuł „Kiedy kobiety milczą”.
Dyskusja dotyczyć będzie szeroko pojętej tematyki związanej z rolą kobiet we współczesnym świecie, ich statusem społecznym i zawodowym z naciskiem na obecność kobiet w życiu publicznym.
Najważniejsze zagadnienia w tej dyskusji to polityczne i społeczne wyzwania a codzienna rzeczywistość, ruch feministyczny i feministki, a reszta kobiet i społeczeństwa, kobiety i media, obecność kobiet w polityce, prawne, kulturowe i symboliczne uwarunkowania statusu kobiet, sytuacja kobiet w wybranych krajach, problemy globalne i rola kobiet w promowaniu pokojowego współistnienia społeczeństw.
Celem Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, jednego z największych niezależnych przedsięwzięć edukacyjnych w Europie Środkowej, jest stworzenie atrakcyjnego pola współpracy dla młodych ludzi oraz umożliwienie im debaty nad ważnymi kwestiami społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi i kulturalnymi.
Letnia Szkoła Wyszehradzka, której inicjatorem i realizatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza (od 6 lat objęta honorowym patronatem Prezydenta RP), organizowana jest we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych z Pragi, Centrum Badawczym Etniczności i Kultury z Bratysławy, Fundacją Cracovia Express z Budapesztu oraz Instytutem EuroRegio Ukraina z Kijowa.
Wśród wykładowców i uczestników debat byli m.in.: Borys Tarasiuk, Stanisław Szuszkiewicz, Adam Rotfeld, Adam Michnik, Janina Paradowska, László Rajk, prof. Nina Witoszek-Fitzpatrick, prof. Michael Daxner i prof. Andrzej Zoll. W obecnej edycji uczestniczy grupa 50 młodych ludzi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Mołdowy, Rumunii, Rosji, Białorusi, Armenii i Polski, po raz pierwszy gościmy studentów z Gruzji, Azerbejdżanu i Włoch.