kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobiety o wyborach i Parlamencie Europejskim
2009/4/17 21:10:00

Jak wynika z sondażu Eurobarometru „Unia Europejska i wybory europejskie. Opinie i postawy z kobiecej perspektywy" poziom znajomości Parlamentu Europejskiego i zainteresowania polityką jest mniejszy u kobiet niż u mężczyzn, chociaż odsetek osób obu płci deklarujących zamiar udziału w najbliższych wyborach jest zbliżony i wynosi około 30%.

Z sondażu wynika, że kobiety mniej niż mężczyźni ufają UE - zaufanie deklaruje 46% kobiet i 51% mężczyzn - oraz własnemu rządowi (odpowiednio 32% i 35%). Unii nie ufa 37% kobiet i 38% mężczyzn, a własnym rządom aż 61% kobiet i 60% mężczyzn.

Z sondażu „Kobiety i wybory do Parlamentu Europejskiego", zamówionego przez Parlament Europejski w celu zbadania postaw i zachowań kobiet w odniesieniu do wyborów i do działalności unijnego parlamentu wynika z kolei, że podejmując decyzje wyborcze zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykazują podobne zachowania - kierują się prezentowanymi w kampaniach zagadnieniami, lojalnością wobec danej partii oraz osobowością kandydatów. Podobny procent osób w obu grupach stale głosuje na tę samą partię.

W wyborach europejskich dla kobiet ważniejsze jest doświadczenie kandydata w sprawach europejskich, niż jego poglądy polityczne (odpowiednio 62% i 51%), podczas gdy mężczyźni uznają oba te czynniki za niemal równie ważne. Wiek i płeć w bardzo małym stopniu brane są przez obie grupy pod uwagę.
Oczekiwania kobiet wobec Parlamentu Europejskiego, gdy pyta się je o sposoby poprawy jakości ich życia rodzinnego, dotyczą głównie opieki nad dziećmi - 32%. Kobiety w wieku powyżej 40 lat chciałyby, aby okres wychowawczy był wliczany do emerytury, zaś 31%, przede wszystkim kobiety w wieku 18-24 lata, wskazuje na potrzebę usprawnienia opieki dziennej nad dziećmi.

Kobiety oczekują również, że Parlament Europejski za priorytetowe uzna rozporządzenia promujące równe wynagrodzenie (31% wskazań) oraz eliminujące przemoc i handel kobietami (27%).

Niemal połowa ankietowanych kobiet (46%) ma poczucie, że ich interesy nie są dobrze reprezentowane przez Unię Europejską, przy czym ważną rolę odgrywa tu wiek - podczas gdy taką opinię prezentuje nieco ponad jedna trzecia kobiet w wieku 18-24 lata, to w pozostałych grupach wiekowych wskaźnik ten znacząco rośnie (46% - 47%).

Prawie połowa kobiet europejskich (48%) oczekuje równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w przyszłym Parlamencie Europejskim. W opinii kobiet w największym stopniu wpływa on na edukację i życie zawodowe (po 13% wskazań) oraz zdrowie (10% wskazań).


Europarlament


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: europarlament, parlament europejski, wybory


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»