Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
2009/4/10 16:10:00
25 kwietnia już po raz dziesiąty obchodzimy polską edycję Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem. Tegorocznym hasłem przewodnim jest degradacja akustyczna środowiska zbudowanego.
Z tej okazji są organizowane działania edukacyjne związane z promocją świadomości i znaczenia hałasu w środowisku życia człowieka. Temat degradacji został wywołany przez programy rozwoju systemów komunikacji drogowej i szynowej, a także zmiany przepisów zarówno budowlanych, jak i z zakresu ochrony środowiska. Hałas komunikacyjny jest najpowszechniejszym i najdokuczliwszym rodzajem hałasu wpływającym na jakość życia Polaków w środowisku zbudowanym. Planowany rozwój systemów komunikacji w Polsce w zakresie dróg krajowych i autostrad oraz szybkiej kolei obniży ilość ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie dotychczasowych tras komunikacji. Jednak reorganizacja tych systemów i rozwój komunikacji lotniczej przyczyni się do zdegradowania innych, nowych terenów przyrodniczych oraz dotychczas użytkowanych przez ludność. Programy ochrony środowiska opracowywane dla krajowych inwestycji są w pełni zgodne z prawem i oceniają wpływ na środowisko, jednak nie rozróżniają aspektów różnorodności ze względu na rodzaj środowiska. W praktyce inwestycje drogowe i kolejowe oraz lotnicze znacznie silniej wpłyną na degradację środowiska zbudowanego niż przyrodniczego.
Zagadnienia problemów degradacji akustycznej środowiska oraz metody im przeciwdziałania zostaną przedstawione 23 kwietnia w Krakowie na konferencji szkoleniowej dla członków samorządów i zarządców obiektów. Zostanie poruszony aspekt utraty wartości użytkowej nieruchomości i budynków związany z izolacyjnością akustyczną przegród zewnętrznych budynku. Ważnym elementem szkolenia będzie przedstawienie założeń programu „Zarobić na hałasie", którego podstawowym celem jest stworzenie zasad postępowania ze środowiskiem zbudowanym degradowanym silnym działaniem hałasu. Poprzez odpowiednie zarządzanie środowiskiem zbudowanym można zminimalizować niepożądane skutki hałasu, a nawet wykorzystać jego negatywne oddziaływanie na potrzeby nieuniknionego rozwoju ekonomicznego społeczeństwa. Podstawowym celem jest zmniejszenie strat w szeroko rozumianym środowisku (zbudowanym i przyrodniczym) poprzez przemyślane, wielopłaszczyznowe działania z systemowym podejściem i daleko idącą partycypacją lokalnej społeczności z obszaru zdegradowanego w rozwiązywaniu problemu.
Jak co roku akcję edukacyjną wspierają wydawnictwa oraz portale internetowe związane z branżą budowlaną i inwestycyjną. Więcej informacji pod adresem .