Co oznacza dla nas m³odo¶æ, dojrza³o¶æ i staro¶æ? W ostatnich o¶miu latach nieco zmieni³y siê postrzegane przez badanych granice tych etapów ¿ycia. Obecnie respondenci na nieco pó¼niejszy czas wyznaczaj± zarówno kres m³odo¶ci i pocz±tek wieku dojrza³ego (o 6 miesiêcy pó¼niej), jak i próg staro¶ci (o 10 miesiêcy pó¼niej). m³odzi maj± tendencjê do ich zani¿ania, a starsi do zawy¿ania. Wynika tak z najnowszych badañ CBOS.
Wed³ug badanych m³odo¶æ koñczy siê po przekroczeniu 35 roku ¿ycia (przeciêtnie w wieku 35 lat i trzech miesiêcy). Od tego momentu zaczyna siê wiek dojrza³y, który trwa prawie do 62 roku ¿ycia, a dok³adniej – do 61 lat i o¶miu miesiêcy. Po przekroczeniu tego wieku cz³owiek wkracza w jesieñ ¿ycia, czyli staro¶æ. Okazuje siê, ¿e kobiety wyznaczaj± obie te granice na pó¼niejszy czas ni¿ mê¿czy¼ni. W opinii mê¿czyzn m³odo¶æ koñczy siê przeciêtnie w wieku 34 lat i sze¶ciu miesiêcy, wed³ug kobiet za¶ – w wieku 35 lat i jedenastu miesiêcy, czyli o prawie pó³tora roku pó¼niej. Natomiast próg staro¶ci mê¿czy¼ni wyznaczaj± na 61 rok ¿ycia, a kobiety na 62 lata i dwa miesi±ce, czyli o ponad rok pó¼niej.
W Polsce zdecydowana wiêkszo¶æ doros³ych ma poczucie, ¿e s± lud¼mi m³odymi lub w ¶rednim wieku. Za m³odych uwa¿a siê ponad dwie pi±te badanych (42%), a ponad jedna trzecia (36%) zalicza siê do ludzi w ¶rednim wieku. Natomiast za osobê starsz± uznaje siê zaledwie co pi±ty respondent (21%).