Wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia na życie nie należy do najłatwiejszych kwestii. W jaki sposób można wycenić wartość swojego życia? Czy możemy mówić w ogóle o takim pojęciu jak kwotowa wartość życia? Zagadnienie to wydaje się być przynajmniej szokujące, jeśli nie niemoralne.
Wyznaczenie sumy ubezpieczenia na życie będącego zabezpieczeniem kredytu, to jedyny naprawdę prosty przypadek określenia kwoty zabezpieczenia. Tutaj wszystko jest jasne i proste. Ubezpieczamy się po prostu na wartość kredytu.
Główną funkcją, jaką pełni ubezpieczenie na życie, jest zabezpieczenie finansowe bliskich na wypadek, gdyby zabrakło ubezpieczonego. W tym sensie suma ubezpieczenia powinna stanowić wartość zdolności zarobkowych ubezpieczonego dla jego bliskich.
Innymi słowy, chodzi o to, aby w przypadku śmierci ubezpieczonego, standard życia najbliższych pod względem finansowym się nie zmienił. Z tego względu dobór optymalnej wysokości sumy ubezpieczenia zależy od jego obecnej osobistej i finansowej sytuacji. Na jej wysokość mają wpływ przede wszystkim takie zagadnienia jak: ilość osób zależnych od dochodów ubezpieczonego, obecny poziom jego zarobków i oszczędności, plany kredytowe i inwestycyjne ubezpieczonego, kwota pieniędzy potrzebna na edukację jego dzieci, sposób pokrycia kosztów pogrzebu. Trzeba także wziąć pod uwagę to, czy ubezpieczony zamierza przekazać rodzinie znaczący spadek i obliczyć, jak długo jego bliscy będą potrzebowali wsparcia finansowego.
Biorąc pod uwagę wpływ wszystkich tych czynników, zagadnienie wyznaczenia odpowiedniej sumy ubezpieczenia na życie staje się dosyć skomplikowanym zadaniem z zakresu matematyki finansowej. Z tego względu suma ubezpieczenia na życie powinna wynikać z dokładnie przeprowadzonej przez eksperta analizy finansowej. Należy także pamiętać, że sytuacja finansowa i osobista każdego człowieka ciągle się zmienia, zmieniają się więc także jego potrzeby ubezpieczeniowe. Raz wyznaczona suma ubezpieczenia na życie nie jest aktualna cały czas, dlatego należy pamiętać o dostosowywaniu sumy ubezpieczenia tak często, jak często zmienia się sytuacja ubezpieczonego. Pozwoli to odpowiednio zabezpieczyć bliskich i jednocześnie nie przepłacać za ubezpieczenie.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »