Na posiedzeniu, które odbyło się 3 lutego europosłowie przyjęli raport dotyczący niedyskryminacji ze względu na płeć. Posłowie wezwali państwa członkowskie UE do wypełnienia zobowiązań podjętych na szczycie Rady Europejskiej w Barcelonie w 2002 r. na rzecz likwidacji przeszkód stojących na drodze równemu udziałowi kobiet i mężczyzn w rynku pracy.
Europosłowie przypomnieli także, że państwa członkowskie zobowiązały się w Barcelonie do utworzenia do 2010 r. instytucji opieki dla 90% dzieci od trzech lat oraz dla co najmniej 33% dzieci poniżej trzeciego roku życia. Podkreślając zasadę solidarności międzypokoleniowej wezwali państwa członkowskie do przedstawienia podobnych celów w zakresie tworzenia instytucji opieki nad osobami starszymi i chorymi członkami rodziny.
Parlament zajął się także kwestią godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Obecnie unijny wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi będącymi na ich utrzymaniu osiąga zaledwie 62%, podczas gdy w przypadku mężczyzn wynosi on 91,4%. W związku z tym Parlament wezwał Komisję do przedstawienia wniosku w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej szczególnych praw i ochrony w zakresie godzenia życia zawodowego i rodzinnego w rodzinach, do których należą osoby wymagające opieki (dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne).
Na wtorkowym posiedzeniu europosłowie wyraźnie podkreślili, że osoba, która poświęca swój czas i swoje zdolności na zajmowanie się dziećmi lub opiekuje się osobami starszymi, powinna cieszyć się uznaniem społeczeństwa, a można to osiągnąć poprzez przyznanie jej zabezpieczenia społecznego i emerytury. Zalecenia zawarte przez posłów dotyczą zarówno równouprawnienia kobiet-matek jak i mężczyzn-ojców. Podkreślono, że należy działać w celu poprawy stosunku nie tylko do urlopów macierzyńskich, ale także ojcowskich oraz wychowawczych, bo we wszystkich państwach członkowskich przysługujące im urlopy wykorzystuje bardzo niewielki procent mężczyzn.