Plan działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn 2006-2010
2007/3/27 1:10:00
Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do podjęcia kroków w celu wdrożenia zaleceń zawartych w planie działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010.
Posłowie domagają się praktycznego zastosowania zasady jednakowej płacy za jednakową pracę, ustanowienia urlopów ojcowskich, działań na rzecz zapobiegania przemocy i lepszej integracji kobiet imigrantek oraz uczynienia poszanowania praw kobiet zasadniczym warunkiem w politykach zewnętrznych UE.
Polityka równouprawnienia płci powinna być traktowana jako „podstawowy wymóg związany z poszanowaniem praw jednostki”, stwierdza Parlament w sprawozdaniu przygotowanym w ramach inicjatywy własnej przez posłankę Amalię Sartori. Parlament wzywa w sprawozdaniu do wspierania polityki godzenia życia rodzinnego z zawodowym, m.in. poprzez:
- zapewnienie, że koszty związane z macierzyństwem i ojcostwem będą ponoszone przez całe społeczeństwo, - zwiększenie dostępności usług związanych z opieką nad osobami, które nie są samowystarczalne (dzieci, osoby niepełnosprawne, osoby obłożnie chore, osoby starsze), - aktywne zachęcanie ojców i domowników płci męskiej do korzystania z opcji elastycznego czasu pracy oraz do podejmowania prac związanych z gospodarstwem domowym i obowiązków rodzinnych, np. poprzez ustalenie wstępnej formy urlopu ojcowskiego.
Posłowie wzywają Komisję do koordynacji i wzmocnienia europejskich i krajowych środków ochrony prawnej kobiet i dzieci, w szczególności w przypadku „niewolniczego traktowania lub zbrodni popełnianych w imię honoru, w przypadku przemocy, handlu ludźmi, okaleczania żeńskich narządów płciowych, przymusowych małżeństw, poligamii lub pozbawiania tożsamości (np. poprzez obowiązek noszenia burki, nikabu lub maski), z założeniem zerowej tolerancji dla wymienionych przypadków”.
Posłowie proponują również lepszą ochronę kobiet w razie rozwodu lub separacji, szczególnie, gdy dotyczy to kobiet zależnych finansowo.
„Poszanowanie praw kobiet musi być zasadniczym warunkiem polityki sąsiedztwa, polityki zagranicznej i polityki rozwoju UE”, stwierdzają posłowie i dodają, że jest ono także „podstawowym wymogiem, na równi z innymi prawami człowieka, w ramach negocjacji akcesyjnych z państwami kandydującymi”.
Posłowie chcą, aby Komisja Europejska w planie działania uwzględniła prawa i problemy osób transseksualnych, zgodnie z najnowszymi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich.