Wyniki badania jakości życia w Polsce pokazują, że procent osób zadowolonych ze swojego życia jest wyższy niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzona analiza porusza zagadnienia związane ze zdrowiem, samopoczuciem, życiem rodzinnym i zawodowym oraz podejściem do nowych technologii. Raport dowodzi, że cenimy sobie wzrost jakości życia i oczekujemy jego dalszego polepszenia.
Według ekspertów z firmy Philips przeprowadzających powyższe badanie wynika, że 65% Polaków deklaruje swoje zadowolenie z codziennego życia w kraju. Wynik ten stawia nas w czołówce 23 przebadanych krajów świata. Zadaniem powyższej analizy było uzyskanie informacji na temat różnych aspektów życia oraz metod stosowanych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia.
Uzyskane wyniki nie są obiektywną oceną zdrowia i rzeczywistego wpływu nowych technologii na życie, lecz wskaźnikiem w jakich obszarach Polacy czują się lepiej lub gorzej. Jednak wyniki wyraźnie pokazują, że powinniśmy zmienić dotychczasowe postrzeganie nas samych, jako narodu niezadowolonego z życia i mającego nieustanne problemy z rodziną, pracą i zdrowiem. Eksperci z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej zauważyli, że mentalna transformacja oraz świadomość bycia pełnoprawnymi Europejczykami jest najbardziej zauważalna w grupie młodych Polaków.
Młodzi Polacy nie tylko pozytywnie mówią na temt swojego zdrowia, relacji z bliskimi, ale również są zadowoleni ze swojej sylwetki i nie chcą chudnąć - co według powszechnej opinii stoi w sprzeczności z twierdzeniem, że młodzież ma największą obsesję na punkcie swojego wyglądu. Jednak również z przeprowadzonych badań wynika, że osoby młode bagatelizują profilaktyczne wizyty lekarskie, co może być spowodowane wiarą w postęp technologiczny w medycynie.
Przepełnienie rynku sprzętami technologicznymi oraz obecnością w życiu codziennym technologii informacyjnych tj. e-zakupy, e-ranki i e-społeczności dzieli Polaków na tych patrzących optymistycznie i sceptycznie w kierunku zdobyczy XXI wieku. Jednak entuzjazm wobec nowinek sprzętowych jest najlepiej widoczny wśród ludzi młodych będących jednocześnie osobami wychowanymi w erze telefonów komórkowych i komputerów. W grupie wiekowej 18-24 lata najwięcej osób uznało, że portale społecznościowe odmieniły ich życie, ale z drugiej strony naruszają ich prywatność. Nowości technologiczne spełniają również bardzo dużą rolę w życiu starszych Polaków, bowiem urządzenia tj. pralki, mikrofalówki czy tostery ułatwiają im codzienną pracę. Ogółem większość respondentów uważa, że dzięki nowym urządzeniom i innym technologiom ich życie uległo polepszeniu.
Ciekawie prezentują się wyniki dotyczące sfery życia zawodowego Polaków. Jedynie co dziesiąta pytana osoba jest niezadowolona ze swojej pracy, jeśli jednak chodzi o zarobki - co trzecia osoba deklaruje, że nie są odpowiednie. Wśród osób powyżej 50 roku życia coraz częściej obserwuje się „wypatrywanie" emerytury. Natomiast prawie 1/3 kobiet stawia swoje życie rodzinne ponad pracę i karierę zawodową.
Formy spędzania wolnego czasu nadal są determinowane stereotypami. Panie deklarują, że wolny czas wolą poświęcać dzieciom i rodzinie, a panowie oddawać się swojemu hobby. Najczęściej spotykanym sposobem na rozładowania stresów u mężczyzn jest oglądanie telewizji.
Niezmienne wśród Polaków wydaje się podejście do rodziny. 96% badanych jest zadowolona ze swojego życia rodzinnego i relacji z przyjaciółmi, co stawia nas na wysokiej pozycji pośród innych badanych krajów UE i świata. Sami Polacy deklarują, że szczęśliwy Polak to taka osoba, która posiada dobre relacje z bliskimi, dostęp do opieki zdrowotnej i pracy. Wyniki raportu według Karola F. Kaliszewicza z Philips Polska potwierdzają, że Polacy przez ostatnie dwie dekady uczynili wielki skok i cenią sobie wzrost jakości życia.