Coraz więcej słyszymy o cyfrowej jakości HD, cyfrowej telewizji i cyfrowym sygnale. Już we wrześniu tego roku kilka miast w Polsce rozpocznie proces cyfryzacji telewizji naziemnej. Pierwszymi, do których dotrze cyfrowa telewizja będą mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania. W 2013 roku ostatecznie pożegnamy się z analogowym sygnałem telewizyjnym, a powitamy sygnał cyfrowy. Cyfrowo, czyli jak? Telewizja cyfrowa, ostatnio często słyszymy to określenie, jednak czy naprawdę wiemy, co ono oznacza? I co tak naprawdę będzie oznaczało dla nas nadejście ery digital TV (DTV).
DTV to nowoczesny sposób kodowania sygnału telewizyjnego, który umożliwia przesyłanie kilkunastokrotnie większej liczby programów telewizyjnych niż za pomocą konwencjonalnego sygnału analogowego. Dzieje się tak dzięki temu, że informacje kodowane cyfrowo mogą być kompresowane (upakowane), co pozwala przesyłać ich więcej, a to oznacza lepszą jakość obrazu. Ponadto kodowanie cyfrowe daje możliwość wysyłania sygnału zwrotnego, dzięki czemu telewizja staje się interaktywna, a widz może mieć realny wpływ na to, co ogląda.
Żeby móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw cyfrowej telewizji potrzebujemy telewizora z tunerem MPEG-4, dzięki któremu będziemy mogły odbierać cyfrowy sygnał naziemny. Warto zawczasu sprawdzić czy nasz telewizor zawiera odpowiedni tuner. Starsze modele, nawet telewizorów plazmowych i LCD, mają wbudowane tunery MPEG-2, które nie są przystosowane do odbioru nowego sygnału.