Popularyzacja zachowań prozdrowotnych wśród Polaków – to główne cele ogólnopolskiego programu zdrowia społecznego „Trzy dni dla zdrowia”. Pierwsza edycja tej inicjatywy odbędzie się w dniach od 6 do 8 czerwca 2014 roku na terenie placu Niepodległości, w centrum Zakopanego.
„Trzy dni dla zdrowia” to program mający na celu promocję zachowań prozdrowotnych wśród Polaków. Partnerem programu jest Urząd Miasta Zakopane, jak również przedstawiciele organizacji zaangażowanych w promowanie aktywności fizycznej, badań profilaktycznych, a także zdrowej żywności.
„Trzy dni dla zdrowia” rozpoczyna cykl wydarzeń, edukujących w zakresie zdrowego stylu życia. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2014, na terenie placu Niepodległości, w samym centrum Zakopanego, pod patronatem Urzędu Miasta, mediów i organizacji pożytku publicznego.
Pierwszy dzień organizatorzy dedykują popularyzacji aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie przewidziane są porady dietetyków, pomiary tkanki tłuszczowej oraz zajęcia fitness, jogi i karate.
Kolejnego dnia odbędą się pokazy ratownictwa medycznego oraz bezpłatne badania wzroku, słuchu, ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru. Na miejsce przyjedzie mammobus, w którym przeszkolone pielęgniarki oraz lekarze będą przeprowadzać badania mammograficzne i badania tarczycy. Będzie można oddać swoją krew – w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie poddać się zabiegowi.
Ostatniego dnia odbędzie się EKO-Bazar, podczas którego propagowane będzie zdrowe odżywianie oraz lokalne produkty, pochodzące z różnych rejonów Polski. Odwiedzający stoiska będą mogli zaopatrzyć się w miody, ekologicznie uprawiane warzywa i owoce, a także poznać smak naturalnie wypiekanego pieczywa.
Organizatorzy programu „Trzy dnia dla zdrowia” pragną wykazać, że wystarczą jedynie trzy dni, aby poczuć się lepiej i przekonać do zmiany swoich przyzwyczajeń. „Wprowadzenie modyfikacji w codziennej diecie i korzystanie z różnorodnych form aktywności fizycznej, a także cykliczne badania profilaktyczne, mogą znacząco poprawić jakość życia i uchronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi” – komentuje Burmistrz Janusz Majcher. Za cel organizatorzy postawili sobie również zaangażowanie w program jak największej liczby organizacji, które mogą wspomóc propagowanie zachowań prozdrowotnych wśród społeczeństwa.