kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Rusza XXVIII edycja Żółtego Tygodnia
2014/3/24 21:37:56

Od 31 marca do 11 kwietnia potrwa XXVIII edycja akcji Żółty Tydzień. Celem inicjatywy jest uświadomienie zagrożeń związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby, a także edukacja w zakresie sposobów zapobiegania tym schorzeniom. Tegoroczna edycja zwraca uwagę na możliwe konsekwencje zakażenia wirusem WZW typu B.

Zagrożenia związane z WZW

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to poważne i powszechne choroby zakaźne, które dotykają milionów ludzi na całym świecie. - Ocenia się, że na świecie żyje około 2 mld osób z trwającym obecnie lub przebytym WZW B, około 350 mln stanowią przewlekli nosiciele wirusa, natomiast około 500 tys. do 1 mln osób rocznie umiera z powodu chorób związanych z zakażeniem wirusem HBV – informuje prof. Janusz Ślusarczyk z Katedry i Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wirus HBV wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu B może być przyczyną nawet 80% przypadków raka wątrobowokomórkowego i zgodnie z danymi WHO jest on drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym. - HBV potrafi wbudowywać swój materiał genetyczny do DNA ludzkiego, zwiększając częstość występowania mutacji oraz sprzyjając rozwojowi raka. Co więcej produkuje też białka sprzyjające tzw. transformacji nowotworowej zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Tak więc nawet u chorych bez marskości wątroby, a zakażonych HBV może rozwinąć się rak pierwotny wątroby - wyjaśnia doc. Jerzy Jaroszewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Białymstoku.

Rak wątrobowokomórkowy jest piątym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie, a jako przyczyna zgonu, spośród nowotworów zajmuje czwarte miejsce.

Wirus zapalenia wątroby typu B jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, a do zakażenia wystarczy już bardzo niewielka ilość krwi. Wirus HBV przenosi się poprzez naruszenie ciągłości tkanek wraz z zakażoną krwią oraz poprzez kontakty seksualne. Dlatego niebezpieczne mogą być wizyty w salonach tatuażu, kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a nawet w placówkach medycznych, gdzie przyczyną zakażenia może być niesterylny, zakażony HBV sprzęt.

Osoby dorosłe zakażone wirusem zapalenia wątroby typu B mogą nie być świadome swojej choroby, ponieważ szacuje się, że około 50% przypadków przebiega bezobjawowo. - Prawda jest taka, że większość przypadków zakażeń wykrywamy przypadkowo. Czy to przy okazji badań kontrolnych, czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn. Tak więc zdecydowana większość pacjentów o swoim zakażeniu nie wie - zwraca uwagę doc. Jaroszewicz i przypomina, że niestety nie ma obecnie terapii umożliwiającej skuteczne i całkowite pozbycie się wirusa WZW typu B z organizmu osoby zakażonej: Niestety przy obecnym stanie wiedzy nie jest możliwe kompletne usunięcie wirusa z organizmu, ponieważ pozostaje on w małych ilościach w zakażonych komórkach wątrobowych, nawet jeżeli jest niewykrywalny we krwi.

Z tego powodu rekomendowaną metodą profilaktyki WZW typu B są szczepienia. Szczepienie przeciw WZW B ma kluczowe znaczenie w prewencji pierwotnego raka wątroby. Jest to pierwsza szczepionka opracowana przez naukowców, która ma działanie przeciwnowotworowe i jedna z dwóch istniejących na świecie, poza szczepieniem przeciwko wirusowi ludzkiego brodawczaka, który wywołuje raka szyjki macicy. – podsumowuje doc. Jaroszewicz. Szczepionka przeciw WZW typu B ma doskonały profil bezpieczeństwa oraz skuteczności. Od roku 1982, gdy została wprowadzona, na całym świecie zostało już podanych ponad miliard dawek.

Kto powinien się zaszczepić przeciwko WZW typu B?

- Szczepienie przeciw WZW B należy zalecić wszystkim osobom dorosłym, które dotychczas były nieszczepione – mówi profesor Ślusarczyk. W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko WZW typu B wśród niemowląt zostały wprowadzone w 1994 roku, zatem wszystkie osoby urodzone wcześniej oraz te, które do tej pory nie zaszczepiły się, powinny w trosce o własne zdrowie rozważyć taką możliwość. Szczepienie jest szczególnie zalecane osobom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub osobom, które mają kontakty seksualne z nieznanymi partnerami. Zaleca się je również przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia, z chorobami przebiegającymi z niedoborem odporności, w tym leczonym immunosupresyjnie, chorym z cukrzycą oraz pacjentom dializowanym.

Nie zapominajmy o WZW typu A

Podczas akcji Żółty Tydzień mówimy także o profilaktyce wirusowego zapalenia wątroby typu A, zwanego potocznie przez pacjentów „żółtaczką pokarmową” lub „chorobą brudnych rąk”. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub spożycie zakażonej wirusem HAV żywności lub wody (również w postaci kostki lodu, np. w drinku). Najskuteczniejszą formą profilaktyki WZW typu A są szczepienia ochronne.

Po pierwsze: zapobiegaj!

Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień, oferują szczepionki skojarzone zabezpieczające jednocześnie przed zachorowaniem na WZW typu B i typu A, jak również szczepionki monowalentne zabezpieczające przed jedną z tych chorób. Standardowy schemat szczepienia składa się z trzech dawek – pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie miesiąca, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki. Tylko w przypadku szczepienia przeciwko WZW typu A przyjmuje się dwie dawki, optymalnie w odstępie 6-12 miesięcy.

www.zoltytydzien.pl


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: WZW, szczepienia, wirusowe zapalenie wątroby, wzw a, wzw b, wątroba, żółtaczka, żółty tydzień


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»