Zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych 25 października – to główny cel ogólnopolskiej kampanii „Wybory bez barier”, której organizatorami są Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Akcja, której towarzyszy hasło „5 milionów głosów może zmienić wszystko” potrwa do 24 października.
W Polsce jest blisko 5 milionów osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2% ludności kraju. To ogromna grupa obywateli, która powinna czynnie uczestniczyć we współtworzeniu polskiej demokracji i decydować o tym, kto będzie ich reprezentował w Sejmie i Senacie RP przez najbliższe cztery lata.
Kampania „Wybory bez barier” ma charakter ogólnopolski. W ramach kampanii przygotowane zostały: spoty radiowe i telewizyjne, animacje instruktażowe na temat udogodnień wyborczych, multimedialny informator wyborczy oraz w pełni dostępna strona internetowa (www.wyborybezbarier.org). Wszystkie te materiały mają zachęcić wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach, a także nakłonić ich bliskich do udzielenia pomocy przy głosowaniu.
Organizatorzy kampanii dostarczyli do wszystkich gmin w Polsce unikatowy pakiet informacyjny dla urzędników samorządów lokalnych organizujących wybory. Składa się on z „Informatora” i publikacji „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Urzędnicy znajdą w tym pakiecie szereg praktycznych informacji, porad i wskazówek. Materiały te mają wpłynąć na urzędników, aby w odpowiedni sposób pomogli wyborcom z niepełnosprawnością spełnić ich obywatelski obowiązek.
„5 milionów głosów może zmienić wszystko” to hasło przewodnie kampanii „Wybory bez barier” przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem kampanii jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych i poinformowanie ich o udogodnieniach, dzięki którym mogą oddać głos.
Kampania potrwa do 24 października i jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.