Każdemu z nas, planując wakacyjny urlop, zależy na tym, aby odpocząć od codziennych trosk. Chcemy wypocząć, dobrze się bawić w gronie znajomych, móc poznawać nowe miejsca i ludzi. Wybierając odpowiednie
ubezpieczenie dla siebie i swoich bliskich, możemy uniknąć przykrych przygód podczas zagranicznych podróży. „Kiedy wybieramy ofertę turystyczną, która zawiera
ubezpieczenie, zakładamy, że jest ono dopasowane do charakteru naszego wyjazdu" - mówi Sonia Kostyszyn z Inter Partner Assistance S.A. - „Jednak należy zwrócić uwagę co gwarantuje nam ubezpieczenie, które dostajemy w pakiecie z wycieczką"
Warto zastanowić się co może nas spotkać, jeśli ubezpieczenie nasze lub naszych bliskich nie jest wystarczające. Otóż bez odpowiedniej polisy nasze dzieci mogą nie być objęte ochroną podczas nauki windsurfingu, my np. nie będziemy ubezpieczeni na wypadek kontuzji podczas kursu nurkowania lub korzystania z innych atrakcji wakacyjnych. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet w przypadku wyjazdów profilowanych, podczas których zajęcia sportowe są częścią programu. Czy możemy temu jakoś zaradzić? „Owszem, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oferowanego w pakiecie z wyjazdem" - odpowiada Sonia Kostyszyn, ekspert Inter Partner Assistance. „Warto też sprawdzić, jakie świadczenia przysługują nam w ramach innych ubezpieczeń, które już posiadamy: polisy do kart kredytowych czy też ubezpieczenia na życie. Wiedza w tym temacie jest pierwszym krokiem do uniknięcia nieoczekiwanych problemów. Podczas wyjazdu potrzebne jest nam przede wszystkim ubezpieczenie gwarantujące prawdziwą pomoc zamiast pozornych zabezpieczeń. W sytuacji gdy przysługujące nam świadczenia okażą się niewystarczające, należy dokupić ofertę dopasowaną do naszych potrzeb."
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego wymaga od nas sprawdzenia kluczowych elementów. Mowa tu o ograniczeniach kwotowych, które dotyczą wartości pomocy medycznej w razie wypadku, choroby za granicą. „W ubezpieczeniach, zawieranych przy okazji wykupu wycieczki, limity mogą okazać się zbyt niskie, by pokryć koszty niezbędnej pomocy" - mówi Sonia Kostyszyn. „O tym, jak duże kwoty powinno pokrywać nasze ubezpieczenie, świadczą przykładowe koszty usług medycznych, które są związane z niesieniem pomocy za granicą. Na przykład koszt transportu medycznego do Polski z popularnego egipskiego kurortu Hurghada specjalnym samolotem sanitarnym sięga aż 28 tysięcy Euro, a ze stolicy Meksyku ok. 78 tysięcy Euro. Na koszty ma wpływ dobór środka transportu, oczywiście przewozy lotnicze są droższe od lądowych. Transport chorego ambulansem z Hiszpanii do Polski to koszt około 17 tysięcy złotych. Wiele ze sprzedawanych ubezpieczeń podróżnych nie jest w stanie pokryć kosztów leczenia w przypadku, gdy za granicą spotka nas naprawdę coś przykrego."
Niewiele osób wie, że na pomoc turystom w ramach polisy podróżnej może składać się wiele elementów. Należą do nich m.in. transport medyczny, hospitalizacja, pomoc ambulatoryjna. Co zrobić w przypadku wątpliwości, czy nasze ubezpieczenie pokryje koszty operacji związanych z usługami medycznymi? „Gdy mamy wątpliwości, czy wysokość naszego ubezpieczenia okaże się wystarczająca, warto zwróć się po poradę do ubezpieczyciela. Lepiej odpowiednio się zabezpieczyć, gdyż w przypadku kontuzji, choroby pozorna oszczędność może okazać się zbyt kosztowna." - radzi Sonia Kostyszyn.
Oprócz ograniczeń dot. wysokości pomocy, które mogą być zawarte w umowach jest szereg aspektów, które mogą uniemożliwić nam uzyskanie świadczeń ze strony ubezpieczyciela. Tak zwane wyłączenia mogą dotyczyć uprawiania sportów, spożycia alkoholu, przewlekłych schorzeń, czy pracy za granicą. „Przykładowo uprawianie sportu może być różnie postrzegane przez ubezpieczycieli. Niektóre firmy uważają rekreacyjne pływanie na żaglówce czy nartach wodnych za sport ekstremalny, inne za aktywność fizyczną, która nie zwalnia ich z odpowiedzialności" - wyjaśnia Sonia Kostyszyn z Inter Partner Assistance S.A. „Jeżeli nasze ubezpieczenie wyklucza tego rodzaju zajęcia, należy wykupić polisę pokrywającą zakresem ochrony nasze ulubione sporty. Wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela jest zwykle więcej. Podstawowym jest wystąpienie szkody w wyniku spożycia alkoholu. Ubezpieczyciele mogą również odmówić nam opłacenia kosztów leczenia, gdy przed wyjazdem lekarz zalecał nam unikanie podróży, lub gdy problemy zdrowotne były następstwem schorzenia przewlekłego, którego nie uwzględniliśmy podpisując umowę."
Odpowiednio dobrane polisy o szerszym zakresie ochrony zapewniają nie tylko organizację pomocy medycznej na miejscu i pokrycie kosztów leczenia. W ramach assistance możemy spodziewać się szeregu świadczeń związanych z pomocą medyczną. Należą do nich wspomniana wcześniej organizacja transportu, hospitalizacja, ale także opieka nad dziećmi chorego czy nawet zorganizowanie wizyty bliskiej osoby w zagranicznym szpitalu. „Polisy obejmują też pomoc adwokata i pokrycie kaucji, dostarczenie potrzebnych informacji, pomoc w razie zagubienia bagażu czy dokumentów. Usługi assistance są przede wszystkim elementem ubezpieczenia zapewniającym najbardziej komfortowe rozwiązanie problemów, które spotkają turystę podczas wakacji" - podkreśla ekspert Inter Partner Assistance. „To dzięki takiej opiece możemy uzyskać bezgotówkową pomoc dzwoniąc pod jeden numer telefonu. W ten sposób, jeśli spotkają nas chociażby niespodziewane bóle pleców podczas pieszej wycieczki wysokogórskiej, zatrucie pokarmowe w tropikach czy wysoka gorączka, nie będziemy musieli sami szukać lekarza, martwić się dojazdem do szpitala i pokrywać koszów leczenia, które zostaną nam zwrócone dopiero po powrocie."
Świadomość, że w razie nagłego zdarzenia sztab profesjonalistów jest gotowy nam pomóc, pozwala w pełni zrelaksować się i cieszyć urokami wakacji. Warto więc zadbać o ubezpieczenie z szerokim wachlarzem świadczeń pomocowych.