W grudniu ubiegłego roku CBOS opublikował wyniki badań na temat udziału kobiet w życiu publicznym. Ankietowani raczej opowiadają się za zwiększeniem ilości kobiet w polityce i gospodarce.
Wśród badanych przeważają opinie, że więcej niż obecnie kobiet powinno zajmować kierownicze stanowiska w rządzie (50 proc. wskazań), partiach politycznych (45 proc.), administracji państwowej (40 proc.) oraz przedsiębiorstwach przemysłowych (39 proc.). Nieco ponad jedna trzecia ankietowanych (35 proc.) uważa również, że kobiety powinny zajmować więcej kierowniczych stanowisk w sądownictwie, z tym że w tym przypadku przeważają ci, którzy sądzą, że zatrudnianie kobiet i mężczyzn powinno pozostać na dotychczasowym poziomie.
Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni opowiadają się za zwiększeniem udziału swoich przedstawicielek w życiu publicznym – jego zwolenniczki przeważają w przypadku wszystkich wymienionych dziedzin życia. Mężczyźni zaś częściej są zdania, że obecnie wystarczająco dużo kobiet jest na kierowniczych stanowiskach. Zastanawiające jest, że chociaż dwie piąte ankietowanych widziałoby więcej niż obecnie kobiet na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej i przedsiębiorstwach przemysłowych, tylko co jedenasty (9 proc.) chciałby, żeby kobieta była jego szefem.