Ograniczenie przestępczości, chuligaństwa, wandalizmu, poprawa bezpieczeństwa w miejscach publicznych i ruchu drogowym - to tylko kilka założeń policyjnego programu "Bezpieczne Miasta", który właśnie rozpoczęła policja w całym kraju. Jednym z założeń programu jest współpraca samorządowców, mediów i innych instytucji z policją, co ma prowadzić do wzrostu bezpieczeństwa w małych i średnich miastach.
Głównymi celami ogólnopolskiego programu "Bezpieczne Miasta" jest ograniczenie przestępczości i wzrost poczucia bezpieczeństwa, a także poprawę bezpieczeństwa w miejscach publicznych i ruchu drogowym. Ponadto policjanci chcą zaktywizować współpracę z samorządami i innymi organizacjami, które działają na rzecz bezpieczeństwa lokalnych społeczności.
Policja chce, aby informacje o różnych zagrożeniach i problemach, które występują na terenie danej społeczności pochodziły od samych mieszkańców. Funkcjonariusze zdają sobie z sprawę z faktu, że w małych miastach z uwagi na niski poziom anonimowości sprawcy przestępstw często są znani mieszkańcom, jednak ci z obawy przed zemstą nie informują policji o takich zdarzeniach. Program "Bezpieczne Miasta" ma się przyczynić do zmiany tej sytuacji.