Jak nabyć prawa do spadku? Jak uzyskać dofinansowanie unijne? Jak wywalczyć lepsze warunki pracy? Wielu osobom trudno jest poradzić sobie z tymi problemami, więc rezygnują z ubiegania się o swoje przywileje. A przecież odpowiedzi na te pytania może udzielić nam radca prawny.
Korzystanie z usług radcy prawnego to zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale także pieniędzy i niepotrzebnego stresu. Radca prawny może pomóc w różnych sprawach związanych z wieloma dziedzinami życia. Prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze oraz prawo handlowe to zagadnienia, które dla dobrego radcy nie mają tajemnic.
- Radca prawny jest prawnikiem, który świadczy pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym - mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. - Zadaniem radców prawnych jest udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami, między innymi w sprawach administracyjnych, cywilnych, gospodarczych czy pracowniczych - dodaje.
Radcy prawni udzielają porad zarówno klientom indywidualnym, jak i całym firmom, które mają ułatwić im funkcjonowanie na rynku. Ale nie tylko. Dzięki swojej szerokiej wiedzy radcy prawni pomagają także konstruować umowy, a także walczyć o różnego rodzaju dofinansowania dla firm. Bez ich pomocy nasze zmagania z literą prawa są z góry skazane na porażkę, ponieważ tylko oni wiedzą, na jakie przepisy i paragrafy należy się powołać, żeby zyskać jak największe korzyści w danej dziedzinie.
Żeby zostać radcą prawnym, na początku należy uzyskać tytuł magistra prawa, a następnie odbyć aplikację radcowską, która trwa aż trzy lata i kończy się bardzo trudnym egzaminem sprawdzającym. Ale to nie wszystko. Osoba chcąca ubiegać się o posadę radcy prawnego musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a także powinna móc w pełni korzystać z praw publicznych. Dodatkowo przyszły radca prawny powinien być osobą nieskazitelnego charakteru, żeby swoim zachowaniem dawać rękojmię prawidłowo wykonywanego zawodu. Wykwalifikowany radca powinien więc być osobą, której nie sposób nie zaufać.
Często radca prawny mylony jest z adwokatem, ale w praktyce są to dwa odmienne zawody. Radcy prawni nie mogą występować przed sądem w procesach karnych oraz w sprawach o przestępstwa skarbowe i pełnić w nich roli obrońcy.
- Jeżeli ktoś byłby oskarżony o przestępstwo, to oczywiście o pomoc lub poradę prawną może zwrócić się do radcy prawnego, ale nie będzie on mógł reprezentować oskarżonego przed sądem - mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. - Jednak radcy prawni posiadają też przywilej, którego nie mają adwokaci. Radca prawny może pozostawać w stosunku pracy, czego nie wolno z kolei adwokatom - dodaje.
Oznacza to, że radca prawny może pracować w różnego rodzaju firmach i tam udzielać porad. Adwokaci natomiast mogą wykonywać swój zawód jedynie na drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółki. Z punktu widzenia indywidualnego klienta nie stanowi to dużej różnicy. Jednak, jeśli radca jest na stałe zatrudniony w jakieś firmie to jej właściciel może mieć pewność, że radca zna doskonale prawne aspekty przedsiębiorstwa i dba o dobro firmy.
Przepisy, akta, paragrafy. To wszystko może przerażać, ale nie warto rezygnować z ubiegania się o swoje przywileje i dochodzenie korzyści, które nam się należą. Radcy prawni są od tego, żeby pomagać w rozwiązywaniu wszystkich zawiłości prawnych, dlategow wielu przypadkach warto korzystać z ich usług.