Należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych (oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego), czy nie wymagają one uzupełnienia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, zróbmy to przed wyjazdem. Należy wymieniać go w zależności od zaleceń producenta pojazdu, wieku pojazdu oraz od tego czy jest to zwykły olej czy typu long-life, średnio co 10 - 30tys.km. Zabierzmy ze sobą również zapas oleju na dolewki jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, zwłaszcza jeśli wiemy, że silnik w naszym pojeździe pobiera go dość dużo. Płyny eksploatacyjne i wycieraczki. Pamiętajmy o szczególe jakim są wycieraczki, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Można je łatwo sprawdzić samemu. Należy obejrzeć pióra wycieraczek, czy nie są rozdarte lub nie mają innych uszkodzeń, a także zmoczyć szybę i sprawdzić czy jest prawidłowo oczyszczana (nie zostają smugi itp.). Zużyte wycieraczki nie dość, że rozmazują wodę i bród zamiast go usuwać, to przy ich nadmiernym zużyciu mogą porysować szybę. Przed wyjazdem warto również sprawdzić poziom płynu do spryskiwacza i ewentualnie uzupełnić go. Chłodne powietrze w upalny dzień
W większości obecnie produkowanych samochodów klimatyzacja jest standardem. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy przestać o niej myśleć. Przed wyjazdem należy sprawdzić jej działanie (czy z kratek nawiewów wydostaje się zimniejsze powietrze niż przed jej uruchomieniem), a w razie potrzeby udać się do warsztatu w celu nabicia klimatyzacji. Zalecamy również wymianę filtra przeciwpyłkowego oraz odgrzybienie układu klimatyzacji. Jego zanieczyszczenie nie tylko utrudnia obieg powietrza, ale także powoduje nieprzyjemny zapach i jest szkodliwe dla podróżujących.
Zwiększamy przestrzeń
Podczas pakowania do samochodu bagaży przed podróżą może okazać się, że brakuje nam na nie miejsca. Wówczas z pomocą przychodzą bagażniki dachowe. Powiększają one przestrzeń ładunkową, pozwalają na bez problemowe spakowanie całego bagażu, a pasażerom umożliwiają komfortową jazdę. Dzięki nim możemy przewieźć także rowery, bez nadmiernego ich demontażu. Kupując bagażnik powinniśmy kierować się nie tylko jego wymiarami, ale przeznaczeniem, materiałem z którego są wykonane i dopasowanie do naszego auta. Istotny może okazać się także sposób mocowania, zauważa Adam Karpiński. Więcej miejsca w aucie pozwoli także utrzymać większy porządek. Zdarzały się wypadki spowodowane przez butelkę która wpadła pod pedał hamulca.
Kilka rzeczy o których nie możemy zapomnieć
Przed większym wyjazdem każda kobieta zapewne przygotuje listę przedmiotów, których nie możemy zapomnieć. Podczas podróży zagranicznych, oprócz oczywistości takich jak dokumenty, upewnijmy się czy posiadamy odpowiednie i niewygasające ubezpieczenie. W niektórych krajach, wymagana jest „zielona karta", w innych musimy dokupić dodatkowe gwarancje. Dzięki rozbudowanym pakietom assistanace, możemy spokojnie ruszać w drogę.
Wyposażenie samochodu to podstawa. Należy mieć ze sobą: trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową. Nie wszystkie te elementy są wymagane w Polsce, ale w takich krajach jak Austria, Chorwacja, Hiszpania i Włochy np. kamizelki odblaskowe są obowiązkowe. Warto zaopatrzyć się również w zestaw narzędzi, z pomocą którego będziemy w stanie w razie potrzeby usunąć drobną usterkę w naszym pojeździe. Przydatna jest również nawigacja GPS, która w przeciwieństwie do standardowych map nie wymaga postoju.
Sprawdźmy również czy apteczka jest w pełni wyposażona. Posiadanie jej w większości europejskich krajów nie jest prawnie wymagane, jednak wobec obowiązku niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędne.
Przed wyjazdem warto poczytać przepisy dotyczące ruchu drogowego w danym kraju, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze oraz wysokich mandatów.
Starajmy się równomiernie rozkładać bagaże w samochodzie. Zadbajmy również o to, aby nie zabierać zbytecznych rzeczy ze sobą (np. łańcuchów śniegowych jadąc w lato w góry), aby niepotrzebnie nie obciążać samochodu, a co za tym idzie nie zwiększać zużycia paliwa.