Wśród wykładowców Szkoły są znakomici europejscy eksperci, intelektualiści, naukowcy, politycy, dziennikarze, artyści oraz przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. Część wykładów i debat jest otwarta dla publiczności i relacjonowana przez media.
Gościem specjalnym inauguracji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej jest Gruzja, stanowisko swojego kraju w kwestii integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej przedstawi Pani Minister Tamar Beruchashvili. Tematem debaty Ambasadorów i Ministrów jest problem bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Wśród najważniejszych tematów szóstej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej znajdą się zagadnienia współpracy regionalnej i euroatlantyckiej, transformacja demokratyczna krajów pozostających poza UE oraz wsparcie tych procesów przez kraje Grupy Wyszehradzkiej.
W otwartych debatach podniesione zostaną kwestie miejsca kobiet w przestrzeni publicznej oraz szczególnej roli inteligencji w procesie budowania dialogu społecznego (debaty: Kiedy kobiety milczą i Milcząca inteligencja?). Wydarzeniem towarzyszącym jest otwarcie wystawy zdjęć dokumentujących życie codzienne grup romskich w Polsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku pt. Cyganie–Romowie.
Zapomniane obrazy autorstwa krakowskiego fotografika Janusza Helfera. Studenci w grupach narodowych prezentować będą wybrane aspekty tradycyjnej lub nowoczesnej kultury swoich krajów, co pozwoli im skonfrontować z rzeczywistością swoją niejednokrotnie powierzchowną znajomość sąsiednich krajów i narodów.