kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobiety w społeczeństwie - równourawnienie czy dyskryminacja?
2007/1/11 11:30:00

Co dziesiąta osoba, która zetknęła się z dyskryminacją kobiet (1,5 proc. ogółu), mówiła, że mają one mniejsze szanse na awans zawodowy, a co siedemnasta (6 proc., 1 proc. ogółu) wymieniała ogólnie pracę jako miejsce dyskryminacji. Co siódmy badany, który spotkał się z nierównym traktowaniem kobiet (15 proc., tj. 2,5 proc. ogółu), twierdzi, że dyskryminuje się je nie ze względu na płeć, ale dlatego, że mają dzieci bądź są w ciąży.

Inne podawane przez ankietowanych przykłady nierównego traktowania kobiet to przemoc wobec nich lub ich poniżanie i obrażanie (po 6 proc. tych, którzy zetknęli się z dyskryminacją, czyli po 1 proc. ogółu) oraz większe obciążenie obowiązkami domowymi (odpowiednio: 5 proc. i 1 proc.). Ponadto nieliczni (poniżej 1 proc. ogółu) wspominali o dyskryminacji kobiet w szkołach, na uczelniach, w różnego rodzaju instytucjach publicznych, o tym, że nie mają one dostępu do niektórych zawodów, o odrzucaniu kobiet w wyborach i ich nieobecności w życiu politycznym, a także o molestowaniu seksualnym.

Polityka a kobiety

Podobnie jak w 2002 roku ankietowani zostali zapytani o ocenę polityki rządu wobec kobiet. Opinie na ten temat w zasadzie się nie zmieniły, chociaż cztery lata temu rządziła lewica, a obecnie rządy sprawuje prawicowe Prawo i Sprawiedliwość. Badani uważający, że polityka obecnego rządu sprzyja kobietom (36 proc.), przeważają nad tymi, którzy są przeciwnego zdania (25 proc.). Co znamienne, największą grupę ankietowanych stanowią osoby niepotrafiące określić swojego stanowiska w tej sprawie.

Jesteśmy zadowoleni ze swojej płci

Osoby biorące udział w badaniu zostały też zapytane o to, czy, ogólnie rzecz biorąc, są zadowolone ze swojej płci. Jedynie nieliczne (3 proc.) odpowiedziały przecząco. Cztery piąte ogółu ankietowanych (80 proc.) wyraziło zdecydowane zadowolenie, dalsze 17 proc. było w nim nieco mniej utwierdzonych. W żadnej z grup społecznych niezadowoleni ze swojej płci nie stanowili więcej niż 6 proc.

Strony: [1] [2]

CBOS
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dom, edukacja, kobieta, mężczyzna, praca, równouprawnienie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »